UWAGA!

Formy i neony w Galerii EL

 Elbląg, Formy i neony w Galerii EL
(fot. Mikołaj Sobczak)

Jego Formę Przestrzenną mijasz, idąc ulicą Teatralną w kierunku ul. Robotniczej. Od czwartku prace Zbigniewa Gostomskiego można oglądać na emporze w Centrum Sztuki Galeria EL, a wśród nich obiekty, rysunki, neony czy materiały archiwalne. Zobacz zdjęcia z wernisażu.

Prezentowane na wystawie prace Zbigniewa Gostomskiego pochodzą z kolekcji Galerii EL, z Fundacji Signum, z kolekcji Tomasza Ziętaka oraz prywatnych zbiorów Barbary Gostomskiej. Odwołują się do różnych okresów w życiu artysty, który w 1965 roku podczas I Biennale Form Przestrzennych pozostawił po sobie w Elblągu trwały ślad. Mijamy go codziennie, spacerując czy jadąc ul. Teatralną w kierunku Robotniczej, na wysokości CSE Światowid.

  Elbląg, Forma Przestrzenna Zbigniewa Gostomskiego
Forma Przestrzenna Zbigniewa Gostomskiego (fot. Anna Dembińska)

„Rzeźba Gostomskiego powstała z umieszczenia w ramie, dwóch przeciwstawnych względem siebie, silnie wygiętych arkuszy blachy. Tworzy to bardzo przemyślany i homogeniczny układ. Rodzące się pomiędzy wygiętymi elementami napięcie zostaje pomiędzy nimi uwięzione, a tym samym „nie rozrywa” wizualnie formy. Ładunek energii, jaki został zawarty w tej pracy jest neutralizowany przez obecność szerokiej ramy kompozycji. Forma oglądana frontalnie ujawnia zaskakujący efekt niemal jednolitej powierzchni, rozjaśnionej padającym światłem na miejscach wygięć blachy. Powierzchnię tę przełamuje wizualnie Gostomski wąskimi szczelinami pomiędzy ramą i arkuszami blachy, co przypomina efekt stosowany przez włoskiego artystę Lucio Fontanę w obrazach spacjalnych (z wł. spaziali)” – czytamy na stronie Centrum Sztuki Galeria EL.

Na wystawie na emporze możemy dodatkowo podziwiać model tej formy z ul. Teatralnej, pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także rysunki, neony czy materiały archiwalne.

Zbigniew Gostomski zmarł w 2017 roku w wieku 85 lat. Pozostawił po sobie bogaty dorobek związany z malarstwem, fotografiami, artystycznymi eksperymentami i happeningami. Urodził się w Bydgoszczy, gdzie uczył się w Miejskiej Szkole Plastycznej (dzisiejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa (1953 – 1959) w pracowni prof. Michała Byliny. W latach 1961–1962 uzyskał specjalizację w pracowni gobelinu artystycznego u Mieczysława Szymańskiego. Od 1988 był profesorem warszawskiej uczelni. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Wystawa prac Zbigniewa Gostomskiego będzie czynna do 8 września

red.

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Szkoda, że pani Sowicka zarządzająca departementem edukacji, ma w d. nauczycieli i ich umowy o pracę. Grozi im, że nie znajdą pracy w Elblągu. Może warto nagłośnić tę sprawę? Bo szanowny pan prezydent zamiata sprawę pod dywan i udaje, że problemu nie ma. Pracownicy oświaty są zwyczajnie w świecie, pozbawieni ciągłości stażu pracy. Tak powinien działać departament edukacji? Stosując mobbing?
  • Zmień pracę jak ci nie pasuje, a nie płacz i użalanie sie
  • Wiadomość dnia a vos waznego dla miasta???
  • A co wy chcecie teraz od Pana szanownego prezydenta, była okazja zmienić na inną mentalność, nie chcieliście... Koniec kropka. Hashtagi: #Nowatkowskimaciej@wp.pl
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    3
    Pozamiatane(2024-07-12)
  • Tak chadzając po tych wernisażach to w alkoholizm można popaść.
  • Kiedy lokal Krypta znajdujący się w podziemiach Galerii El będzie stanowił integralną część Galerii i był wykorzystywany do imprez i wystaw. Na dziś to kolejny elbląski Pub otwierany w godzinach wieczorowo - nocnych dawno po zamknieciu Galerii.
  • Nie tłumacz się, twój problem nie jest od chodzenia po wernisażach, weź się w garść, rzuć to i nie szukaj winnych.
  • Naprawdę to bardzo interesujące, napewno zmieni miasto na lepsze.. ja prdl
  • @Znafca sztuki - Ty to jesteś "znafcą" (boki zrywać) od wszystkiego... ja prdl. Grunt by micha była pełna i socjal się zgadzał.
  • O łał! Fajny pan na zdjęciu piątym. Zadbany i dobrze ubrany. Z Elbląga?
  • Zbigniew Gostomski to twórca, który posiadał duży wpływ na sztukę i kulturę w Polsce. Był współzałożycielem słynnej Galerii Sztuki Foksal w Warszawie powstałej w 1966 roku. Realizował się też w pracy teatralnej i jako aktor występował w Teatrze Cricot 2,którego twórcą i dyrektorem był wybitny człowiek kultury - Tadeusz Kantor. Jednym z najsłynniejszych dzieł Zbigniewa Gostomskiego, które do dziś ocenia się jako wybitne, była jego kompozycja plastyczna pierwszy raz wystawiona w "Sympozjum Wrocław 70" pod tytułem "Zaczyna się we Wrocławiu". Jego udział w elbląskiej kulturze jest dowodem na to, że w tamtym czasie Elbląg nie był białą plamą na mapie kultury, a w niej uczestniczyli wybitni twórcy cenieni na całym świecie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    DonMore.(2024-07-12)
Reklama