UWAGA!

Czwarty raz zobowiązuje

 Elbląg, Czwarty raz zobowiązuje

Festiwal Literatury Wielorzecze staje się imprezą cykliczną, przyciągającą do Elbląga literatów, ludzi sztuki i kultury i wszystkich miłośników wartościowego słowa. Na bogatej wrześniowej mapie wydarzeń w mieście to propozycja bardzo różnorodna, adresowana do odbiorców w różnym wieku i o różnych predyspozycjach kulturalnych. Warto ten czas spędzić ze Stowarzyszeniem "Alternatywni" i jego gośćmi.

Po raz kolejny udało się nam zaprosić znane i cenione we współczesnej literaturze postaci, zarówno debiutantów, jak i autorów z dużym dorobkiem literackim. To niewątpliwie zapewni moc artystycznych wzruszeń. A że festiwal to nie tylko poezja i proza, zaprosimy elblążan na wystawy, koncerty, happeningi. Jednym zdaniem - na doskonałą kulturalną przygodę.
       Program Wielorzecza jest bardzo bogaty, dlatego też bardzo dziękujemy wszystkim instytucjom i firmom, które zachciały współpracować przy realizacji festiwalu. Wsparcie, które otrzymujemy na każdym kroku, pozwala nam realizować największą pasję.
       Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w ostatni weekend września, przynosząc (oprócz słońca) godziny wartościowej zabawy. W piątek, 23 września młodzież z klasy patronackiej Zespołu Szkół Pijarskich będzie uczestniczyła w warsztatach z Wojciechem Borosem. Od godz. 10 w przestrzeni Starego Miasta będzie można spotkać uczestników gry miejskiej, a w różnych ciekawych miejscach odbywać się będą happeningi promujące literaturę. Na zakończenie interaktywnych zabaw otworzymy wystawę malarstwa Romany Klinkosz w Bibliotece Elbląskiej. Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi o godz. 16 na Małej Scenie Teatru kolejna odsłoną Sceny przy stoliku, a po niej zaprosimy na spotkanie z Mirką Szychowiak i jej Gustawem. Wieczór w Pubie Sąsiedzi rozpoczną o godz. 19 autorzy związani z "Prowincją", a potem oddamy głos młodym poetom - Patrykowi Zimnemu i Markowi Czuku. Zakończymy rockowo - na scenie Zorro i Fumez.
       Sobota (24 września)  to ciąg dalszy festiwalowych emocji. Od godz. 10 w Bibliotece Elbląskiej Mirka Szychowiak będzie prowadzić warsztaty literackie. Zapraszamy wszystkich piszących, publikujących, chowających teksty do szuflady czy w plikach komputera. Od godz. 12 w Sali u św. Ducha Romana Klinkosz będzie prowadzić warsztaty malarskie przy okazji interaktywnej wystawy. To propozycja dla dzieci i młodzieży, ale dorośli też będą się bawić świetnie. Szczególnie serdecznie zapraszamy osoby niepełnosprawne.
       Od godz. 15 w budynku Gimnazjum Elbląskiego Muzeum będziemy uczestniczyć w spotkaniach autorskich. Na początek poetycko z Marcinem Orlińskim, od godz. 16 bardziej prozatorsko ze Sławomirem Shutym. To dwa bardzo ważne nazwiska we współczesnej literaturze polskiej. O godz. 18 w Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej będzie można zobaczyć wystawę fotografii Wiesława Leszczyńskiego. Prezentowane zdjęcia były wykorzystywane przy okazji publikacji alternatywnych twórców, tutaj podkreślone przez wiersze i zaprezentowane na szkle niewątpliwie będą przykuwać oko i uwagę.
       Od godz. 18.30 na dziedzińcu biblioteki będziemy biesiadować twórczo. Rozpoczną Alternatywni promocją nowej antologii "Książka pełna słów". Potem w świat poetycki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego przeniesie nas Karol Samsel i nie będzie to wykład akademicki, więc nie trzeba z niego uciekać. O godz. 20.30 gratka dla wszystkich piszących - Turniej Jednego Wiersza o Nagrodę Ministra Gospodarki Wielorzecznej. Otworzymy scenę dla waszych wierszy. Niech wygra najlepszy. Na deser BAiKA - czyli niesamowita podróż muzyczna.
       Niedziela (25 września) nadchodzi zazwyczaj za szybko. Spędźmy tę w gościnnych murach hotelu Elbląg. Od godz. 12.30 będą prezentować się tegoroczni debiutanci. Potem zapraszamy na spotkanie z Anną Janko i jej nieprostymi historiami. O godz. 15 porozmawiamy o fenomenie blogów i blogerów z Jakobe Mansztajnem, Urszulą Witkowską i Zuzanną Gajewską. O godz. 16 zakończymy poetycko i zapewne już będziemy się zastanawiać, dlaczego ten twórczy czas tak szybko minął.
       Zachęcamy elblążan do czynnego uczestniczenia w wydarzeniach festiwalowych, do śledzenia naszego fanpage'a, a jeśli macie ochotę wspomóc finansowo naszą inicjatywę, to można zrobić to tutaj.
      
       Projekt „IV Festiwal Literatury Wielorzecze” został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Elbląg. Patronat honorowy nad imprezą objęli marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, prezydent Elbląga Witold Wróblewski, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Jerzy Wilk.
       Partnerami festiwalu są Teatr im. Aleksandra Sewruka, Pub Sąsiedzi, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Biblioteka Elbląska, Hotel Elbląg, Zespół Szkół Pijarskich.
       Wielorzecze jest organizowane przez Stowarzyszenie "Alternatywni", które może liczyć na wsparcie takich osób i firm jak: biuro poselskie Elżbiety Gelert, biuro senatora Jerzego Wcisły, kwartalnik Tygiel, fundacja "Lwie serce", pisarze.pl, Komet, Pol-Glass, drukarnia Opiegiek, restauracja Amore Mio, drogeria Jasmin w Elblągu, Lider. Roman Rynkiewicz, Font, Pure Nature, WedmaR, Jabda, Kawiarnia u Aktorów, restauracja Przy Bramie, CC Tosca, Kamil Meble, Stowarzyszenie Eurofamilia, Maciej Stański - Gildia nieruchomości i finanse.
      

       Patronat medialny nad festiwalem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Dominika Lewicka - Klucznik, Stowarzyszenie "Alternatywni"

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama