UWAGA!

Naprawdę nie dzieje się nic...

Wzrósł dług Zarządu Budynków Komunalnych. Dziś liczy on ponad 20,5 miliona złotych.

Jak się dowiedzieliśmy, mimo wprowadzenia jesienią ubiegłego roku programu naprawczego, mimo obniżenia zarządcom stawek za administrowanie budynkami i mimo wzięcia z banku kredytu na zapłacenie najpilniejszych długów, należności podległego miastu ZBK-u wobec wspólnot i dostawców mediów wzrosły w ostatnich miesiącach z 16, 5 do ponad 20,5 miliona złotych. Sprawa długu była tematem już kolejnego posiedzenia komisji finansowo - budżetowej Rady Miejskiej. Atmosfera spotkania była gorąca.
     Zaproszony przez radnych wiceprezydent Witold Wróblewski przyznał, że sprawa ZBK-u stoi w miejscu.
     - Prace nad poprawą sytuacji w tej jednostce stanęły, bo przygotowujemy się do przeprowadzenia pierwszego etapu docieplenia miejskich budynków i tu gonią nas terminy - powiedział wiceprezydent i dodał, że miasto zamierza przy inwestycji skorzystać z pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego i Eko-Funduszu (ocieplone mają zostać trzy budynki, w których powstały wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Grunwaldzkiej, trzy szkoły oraz prawie 40 starych, ogrzewanych za pomocą pieców domów – red.).
     - Minęło kolejne pół roku i wbrew obietnicom prezydenta sytuacja pogorszyła się - denerwował się radny Jerzy Wilk. - W dalszym ciągu nie są przekazywane pieniądze na fundusz remontowy i coraz więcej mieszkańców zalega z czynszem. Oprócz zlikwidowania wydziału spraw mieszkaniowych nic nie zostało zrobione, gdzie jest także zapowiadany rok temu przez dyrektora ZBK program reorganizacji jednostki?
     - Nie widzimy, by od czasu wyborów cokolwiek zrobiono w sprawie długu, potrzebne są ostre pociągnięcia - uważa radny Czesław Dębski.
     Przewodnicząca komisji finansowej Jadwiga Wawer:
     - Już nie mamy czasu na gdybanie, trzeba wymyślić porządną strukturę organizacyjną dla ZBK i zastanowić się, co dalej z reformą w zarządzaniu i prywatnymi zarządcami. Nie należy tego jednak czynić w pośpiechu - poczekamy na zapowiadany przez prezydenta na jesień program naprawczy.
     Przypomnijmy, umowy, jakie miasto podpisało z firmami zarządczymi, kończą się w kwietniu przyszłego roku. Jak alarmują administratorzy i radni, m.in. z powodu przepisów obowiązujących w sprawach ewentualnych zwolnień pracowników, decyzje co do dalszych losów wprowadzonej dwa lata temu reformy powinny zapaść jak najwcześniej.
AJ

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • ..."wymyslic porzadna strukture"...A nie wystarczyloby "sciagnac" od europejskich sasiadow takiego systemu, ktory nauczylby zarzadcow szybciej reagowac? Przy okazji moze i te "obowiazujace przepisy w sprawach ewetualnych zwolnien"(???) bylyby jasniejsze?
  • Jestem pewien, że sytuacja ta będzie miała przełożenie na wzrost opłat czynszowych. Jak długo jeszcze można „pielęgnować” firmę generującą straty? W czyim to interesie? Czyżby to dla dobra elbląskiej społeczności zamieszkującej komunalne budynki? :)
  • jeśli nie mają wystarczającej ilości pieniędzy na inwestycje to dlaczego nie pozwalają inwestorom prywatnym na wykupienie lokali mieszkalnych zasłaniając się postanowieniami wspólnot mieszkaniowych?to nie sztuka podwyższyć czynsz tym, którzy i tak na niego nie mają środków
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mieszkanka(2003-06-23)
  • A ktoś się przyglądał przetargom w ZBK, bo ostatnio wygrała firma, której właściciel "przypadkowo" ma tak samo na nazwisko jak pani ksiegowa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Zed Bek(2003-06-23)
  • co z odpracowywaniem czynszów, kto spłaci te długi, gdzie jest w tej chwili dyrektor ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zatroskany(2003-06-24)
  • Jaki program naprawczy na jesieni? Prezydent obiecał bo startował w wyborach, nie potrafi sam nic naprawić to na dodatek nieobsadza kluczowych stanowisk kompetentnymi ludżmi, bo takich nie ma w jego opcji politycznej. Ludzie młodzi wykształceni, którym też obiecał mają poważną wadę, są apolityczni.
  • To jest coś dla Kozłowskiego z Solidarności. Niech nagłośni sprawę, przecież to strach mieszkać w mieszkaniach instyucji na skarju upadłości.
  • Jest to wspaniała sprawa pana prezydenta i urzędników UM na koszt podatników. Któż zabroni biednemu żyć bogato!!! Rosnący z dnia na dzień dług ZBK a tym samym miasta nie stanowi żadnego powodu do zastanowienia dla włodarzy miasta. Ot, można snuć plany o dociepleniu miejskich budynków nawet nie mając pieniędzy na ich realizację. Powołany przez prezydenta zespół "pracuje", tylko nad czym? ZBK najlepiej sprawdza się w generowaniu strat! Zapewne jako jednostka budżetowa podległa UM i panu prezydentowi, będzie on za wszelką cenę utrzymywany, bo kasa, która przewija się przez ZBK wcale nie jest mała i bardzo przydatna dla UM. Ciekawe kto zamieszkuje w tych trzech budynkach przy ul. Grunwaldzkiej? Czy owe wspólnoty mają już tyle pieniędzy aby sfinansować inwestycję? Owe szkoły też będą finansowane z funduszy remontowych wspólnot mieszkaniowych? Porządna struktura ZBK to ok. 15 do 20 pracowników, radykalne zmniejszenie kosztów, myślenie przede wszystkim o lokatorach. Dwa lata temu przeprowadzono reformę ZBK na koszt lokatorów i podatników, bez analizy kosztów. Ale to przecież nie są pieniądze pana prezydenta ani UM. Teraz zapewne ekipa UM wymyśli program naprawczy, który być może reaktywuje ZBK sprzed dwóch lat. Najlepsza jest zabawa w budowanie i burzenie. Zbyt duża jest to kasa i istniejące możliwości dla włodarzy miasta aby oddać to w prywatne ręce. Pieniądze z czynszów wpływają od lokatorów do kasy ZBK i UM i co dalej? Lokatorzy będziecie mieli "ciepło", byleby wam pod nosem nie zakrzepło.......
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    obserwator(2003-06-25)
  • A Hajdukowski musi odejść
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Samobr(2003-06-25)
  • Pod rzadami obecnego dyrektora zbk dryfuje na skraj przepaści. Obecna ekipa nie ma pomysłu na bieżące zarządzanie, a o wdrożeniu jakiegokolwiek programu restrukturyzacyjnego w ogóle nie ma mowy. Do tego trzeba wyobrażni i znajomości problematyki zarządzania zasobami mieszkaniowymi a nie ZNAJOMOŚCI.
  • A MOŻE KTOŚ SPRÓBUJE ZGŁOSIĆ SIĘ NA PRZETARG ??? KONIA Z RZĘDEM TEMU CO SIĘ UDA WYGRAĆ - nie mylić z ETATOWYMI wygrywaczami przetargów Popatrzcie jakimi furami jeżdżą inspektorzy.....
  • Ludzie ,dlaczego się tak podniecacie te wodogłowia i tak tego nie czytają,a szkoda!!!! Trzeba ich wybrać jeszcze raz bo są przystojniiiiiiiiiiii.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elblążanka(2003-06-26)
Reklama