UWAGA!

Ciepło, cieplej...

W elbląskich mieszkaniach będzie ciepło - zapewnia w imieniu Urzędu Miejskiego w Elblągu Mirosław Dymczak.

Spór między producentem ciepła – Elektrociepłownią a jego dystrybutorem – Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, którego właścicielem jest miasto, sprawił, że od kilku tygodni w większości budynków jest chłodno. Chodzi o parametry urządzeń, które dostarczają ciepło. EPEC żądał również od odbiorców, by zamówili więcej ciepła, niż dotąd. Dziś prezydent spotkał się z prezesami obu firm i – jak czytamy w komunikacie wydanym po spotkaniu – polecił im, by w domach zrobiło się ciepło.
     Wojciech Chwiałkowski, prezes EPEC-u, głównego odpowiedzialnego za chłód w kaloryferach, nie chciał powiedzieć, dlaczego dotąd EPEC żądał zwiększenia zamówień na ciepło i czy teraz część brakującej rzekomo energii będzie przekazywał gratisowo. Stwierdził jedynie, że operacja przywrócenia ciepła zostanie przeprowadzona w ciągu kilku dni.
     
     
     Zobacz także: "Uff, jak... chłodno"
A

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Dobry wujaszek Słonina "spotkał się z prezesami obu firm i polecił im, by w domach zrobiło się ciepło" - coś mi to przypomina :))))))
  • Nadajemy komunikat o stanie ciepła w kraju i miast. Stan kaloryferów w Elblągu -2... Może to :))
  • Nieprawdą jest jakoby to spór pomiędzy EC a EPEC był główną przyczyną chłodu w elbląskich zasobach mieszkaniowych. Głównym winowajcą tego stanu jest jedynie EPEC szanowni dziennikarze...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Niedogrzany(2002-12-05)
  • Zasadnicze pytanie w całej tej bzdurnej sprawie. Panie prezydencie - ile rekompensaty i kto wypłaci mieszkańcom za nie dogrzane mieszkania!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Jerzy Z.(2002-12-05)
  • W końcu pan Prezydent zajął się sprawą , która wynika nie ze sporów między EPEC-em a EC, bo ta rozstrzygnięcie znalazła przed sądem, ale z polityki prowadzonej przez EPEC. Ponieważ właścicielem firmy jest miasto przyszedł najwyższy czas aby miasto zaczęło kształtować politykę zaopatrzenia w ciepło. Temperaturę w mieszkaniu regulowałć powinien sobie klient ( przymykając czy otwierając zawory na grzejnikach) w zależności od własnych potrzeb, a rolą dystrybutora jest tak kierować pracą sieci aby miał po temu możliwości.
  • pion - teraz to "przegłeś pałkę". Chcesz dać w rurociągi więcej ciepła, bo końcowy odbiorca może zaworkiem regulować, ile potrzebuje... Takimi bzdurami juz nie tylko obrażasz czytelnków (myśląc, ze to łykną), tylko wystawiasz jednoznaczną ocenę sam sobie!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mieszkaniec(2002-12-05)
  • mój szanowny adwersarz, mieszkaniec znów plącze sie w pojęciach, nie mówię o podawaniu do sieci więcej ciepła (jeżeli więcej to od czego), tylko o regulacji pracy sieci w sposób umozliwiaqjący prawidłowa pracę węzłów i co za tym idzie możliwość regulacji temperatyry w mieszkaniu. Aby to umozliwić należy dotrzymywać parametrów nosnika ciepła dostarczanego do węzłów tzn. temperatury zasilania i natęzenia przeływu nośnika. Przy automatyce zainstalowanej w węzłach (sterowanych warunkami pogodowymi) o ilości odbieranego ciepła świadczy temperatura powrotu czynnika i aktualne natężenie przepływu. I za dotrzymywanie tych parametrów odpowiedzialny jest dystrybutor poniewaz to on prowadzi ruch sieci i ustala warunki pracy węzłów. Natomiast nie jest możliwe dostarczenie odbiorcy więcej ciepła niż on sam odbierze, co sugeruje mój przedmówca.
  • Właściciel EPEC-u - miasto zarządza naszymi pieniądzmi. To małe przypomnienie a propos "...należy dotrzymywać parametrów nosnika ciepła dostarczanego do węzłów tzn. temperatury zasilania i natęzenia przeływu nośnika"). Jasne, że "o ilości odbieranego ciepła świadczy temperatura powrotu czynnika i aktualne natężenie przepływu", tyle, że mieszkańcy (jedyni sponsorzy "polityki zaopatrzenia w ciepło") wiedzą - ile ciepła "odbiera" sieć, a ile oni sami! A co do "automatyki zainstalowanej w węzłach (sterowanych warunkami pogodowymi)" i "regulacją pracy sieci w sposób umozliwiaqjący prawidłowa pracę węzłów", to również te koszty pokrywamy i pokrywać będziemy MY - mieszkańcy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mieszkaniec(2002-12-05)
  • w wypowiedzi mieszkańca znajduje się kilka nieścisłości, ktore pozwlę sobie wyjaśnić. Miasto w odniesieniu do firmy EPEC spełnia funcje właścicielskie, natomiast działalnością firmy kieruje zarząd. Co do różnicy w cieple odebranym przez klientów, a dostarczonym do sieci przez EC to już to wyjaśniałem - pokrywają ją kienci w opłacie przesyłowej. Jest to normalne, bo niby kto miałby te koszty pokryć.Dystrybutor dysponuje tylko pieniędzmi jakie uzyskał ze sprzedaży ciepła od klientow i to oni pokrywają koszty jego działalności, zresztą jak przy prowadzeniu każdej działalnośći gospodaeczej. Pozostaje tylko wielkość tych kosztow, ale te sa weryfikowane przez Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzający taryfę danej firmy. Natomiast zarzut pokrywania kosztów automatyki jest absurdalny. Własnie te urządzenia mają za cel umożliwiać dostosowanie wielkości podawanego ciepła do warunków atmosferycznych i optymalizować pracę sieci. Zainstalowanie ich leży w interesie samych klientów.
  • W wypowiedzi EC "znajduje się kilka nieścisłości, ktore pozwlę sobie wyjaśnić". Miasto "spełniania funcje właścicielskie" powołując ludzi zarządzających tym pośrednikiem handlowym. Co do pokrywania kosztów ponoszonych przez pośrednika - tak, odbiorca detaliczny zwykle je pokrywa. A już na 100% dzieje się tak, gdy mamy do czynienia z JEDYNYM pośrednikiem, czyli działalnością monopolistyczną. Jednak nie jest tak "przy prowadzeniu każdej działalnośći gospodaeczej", nawet w przypadku działalności pośrednictwa. Klient mając realny wybór - wybiera pośrednika solidnego i uczciwego. Takiego, który oprócz szmalu z marży, również część zysków przeznacza na obniżanie kosztów swojej działalności...A my - cóż..."Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzający taryfę zweryfikuje..."
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mieszkaniec(2002-12-05)
  • człowiek jest omylny, i myliłem sie twierdząc, że nie mamy wspólnego języka (oczywiście w przenośni :-), zgadzam się z mieszkańcem co do istoty problemu, natomiast ciekawy jestem zdania na temat sposobu jego rozwiązania
  • Słysząc cytowane przed chwilą w RadiuEl wypowiedzi naszego NajwyższegoZarządcy... Rozwiązaniem doraźnym jest wstawienie kozy (starsi wiedzą, o czym mówię, a młodsi niech pytają starszych). Perespektywicznym - wyprowadzka do ciepłych krajów...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mieszkaniec(2002-12-05)
Reklama