W czym i za ile? Sezon studniówek otwarty
Sukienki długie czy krótkie? Kolorowe czy czarne? A garnitury? Oryginalne czy takie, aby pasowały też na matury? Niebawem zaczyna się sezon studniówek. O przygotowania do nich zapytaliśmy uczniów elbląskich szkół.
Nowy rok, nowszy pasaż. Hit czy kit?
Dobiegły końca prace dotyczące przebudowy części pasażu przy 1 Maja. Jak Wam się teraz podoba to miejsce? To hit czy kit? Zobacz zdjęcia.
Wraca plan budowy wieży w parku Planty
Wojewoda warmńsko-mazurski uchylił decyzję prezydenta Elbląga, odmawiającą firmie P4 Sp. z o.o. (grupa Play) budowy 34-metrowej stacji bazowej telefonii komórkowej w parku Planty. Ratusz ma teraz 65 dni, aby ponownie rozpatrzyć wniosek o jej budowę.
Długi weekend okiem elbląskich policjantów
Policjanci z Elbląga podsumowali miniony, długi weekend. Funkcjonariusze odnotowali 13 kolizji. Zatrzymali 4 nietrzeźwych kierowców, a także 2 osoby poszukiwane.
Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności
W związku z niskimi temperaturami przypominamy najważniejsze informacje, dotyczące kompleksowej pomocy osobom w kryzysie bezdomności.
Wernisaż Fotki Miesiąca jakiego jeszcze nie było
Już 15 stycznia godz. 18 czeka nas kolejny wernisaż Fotki Miesiąca. Będzie wyjątkowo, bo po raz pierwszy wybierzemy Fotkę Roku. Autor zdjęcia otrzyma 3 tysiące złotych - nagrodę specjalną ustanowił prezydent Elbląga Michał Missan. Jak zawsze będzie pyszny tort i... niespodzianka.
Trzej królowie w Elblągu
- To święto pokazuje nam, że świat jest otwarty na każdego i każdy może dochodzić do prawdy. Nie ważne, gdzie się urodził i skąd pochodzi, każdy ma prawo dochodzić do prawdy i tę prawdę znaleźć, tak, jak to zrobili mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli i odnaleźli Jezusa - mówi o. Tomasz Tęgowski, franciszkanin, który już piąty raz wystąpił podczas elbląskiego Orszaku Trzech Króli w roli Baltazra. Zobacz zdjęcia.
To się czytało 2024. Uczniowie wypisują się ze szkolnej katechezy
Przypominamy artykuły, które najchętniej czytaliście na portElu w minionym 2024 roku. Dzisiaj o uczniach, którzy masowo wypisują się ze lekcji religii, prowadzonych w elbląskich szkołach.
W tym tygodniu portEl poleca: Orszak Trzech Króli, koncert i wystawa Lokomotywy
Jest poniedziałek (6 stycznia), a my przedstawiamy najciekawsze wydarzenia nadchodzącego tygodnia. Możecie się wybrać m.in. na koncert elbląskich kameralistów, czy wystawę pt. "Lokomotywy".
Złota wilczyca w ośrodku Jelonki
Złota - takie imię otrzymała wilczyca, która trafiła do Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki (gmina Młynary). Zwierzę zostało znalezione ranne w przydrożnym rowie. Obecnie jest w trakcie leczenia. Zdjęcia.
Kolizja na Bema
W niedzielę (5 stycznia) ok. godz. 15 doszło do kolizji samochodów na ul. Bema. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
To się czytało 2024: Elbląg w 3D
Przypominamy najchętniej czytane artykuły portElu w minionym 2024 roku. Wśród nich był ten o narzędziach, dzięki którym możemy oglądać Elbląg w wymiarze 3D.
Dekada z PWSZ (70 lat akademickiego Elbląga, odc. 10)
Kontynuujemy nasze publikacje dotyczące 70-lecia szkolnictwa akademickiego w Elblągu. Tym razem spoglądamy na historię PWSZ w latach 2004-2014.
Galeria pod psem i kotem (Odc.347)
Jedne uwielbiają się bawić, drugie wolą spokojniej spędzać czas. Niektóre od razu nawiązują nić przyjaźni, inne potrzebują nieco więcej czasu. Wszystkie łączy to, że czekają na kogoś, dla kogo będą ważne. Zwierzaki z elbląskiego schroniska najbardziej potrzebują ciepłego domu, w którym będą szczęśliwe. Może znajdą go u was?
"Koniecznie przyspieszyć montaż tej hali" (Głos z przeszłości, odc. 179)
- Ludzie starali się, nie można powiedzieć. Ale jakoś nie wychodziło. A to z nitowaniem nie mogą dać rady na czas, a to spawanie nie idzie tak, jak należy – pisała prasa o odbudowie hali nr 20 Zakładów Mechanicznych w 1950 r.
Orszak Trzech Króli ponownie w Elblągu
6 stycznia o godz. 13 z placu Jagiellończyka wyruszy kolejny Orszak Trzech Króli. Elbląg jest jednym z kilkuset miast w Polsce, w których odbywa się to wydarzenie. Zobacz filmowy zwiastun.
O załodze Zamechu (zatrudnienie w latach 1945-60, odc. 1)
Na temat liczebności załogi Zamechu nagromadziło się sporo obiegowych opinii, nie zawsze zgodnych z faktami. Tematyce ruchu kadrowego w tym największym w powojennym Elblągu przedsiębiorstwie nie poświęcano dotąd szczególnej uwagi. Tymczasem każda kolejna dekada istnienia Zamechu miała w tym zakresie odmienną specyfikę, a całościowe spojrzenie na zjawiska kadrowe z lat 1945-1990 dostarcza nie tylko ciekawych refleksji na temat czasów minionych, ale również skojarzeń z czasami obecnymi. Szczególnie, że wkrótce minie 35 lat od zejścia Zamechu z areny dziejów oraz w obliczu coraz bardziej zarysowującej się schyłkowości pozostawionego wówczas przez niego potencjału.
Czas na quiz. Ciekawostki i różności
Wiesz, gdzie w Elblągu pojawiły się nowe figurki Piekarczyka? To już masz jeden punkt. Kolejne można zdobyć m. in. za znajomość elbląskich ulic.
Dawno temu w Elblągu... brakowało nauczycieli
W naszym okręgu niestety nadal brakuje nauczycieli. W Dąbrowie (niem. Damerau) od 1 października 1900 roku (a więc od roku i kwartału) nadal jest wolny wakat i tamtejszy nauczyciel jest zmuszony do nauczania obu klas. Od 1 lipca ubiegłego roku również nieobsadzone zostały dwa stanowiska w Suchaczu (niem. Succase) i Jagodniku (niem. Behrendshagen). W Łeczu (niem. Lenzen) udało się 15 grudnia obsadzić trzeci wakat nauczycielski poprzez zatrudnienie nauczycielki. W Hucie Żuławskiej (niem. Hütte) również zatrudniono nauczycielkę. Wytrzymała ona tam jednak tylko krótki czas - mogliśmy przeczytać w styczniu 1902 r. O czym jeszcze mogliśmy przeczytać.
„Nie mogliśmy się doprosić pomocy od ZBK”
Mieszkańcy jednej z kamienic przy ul. Kwiatowej od listopada zgłaszają do Zarządu Budynków Komunalnych problemy z paleniem w piecach. – Dym wlatuje do mieszkania, niedawno u sąsiada coś w kominie wybuchło, dobrze że nikomu się nic nie stało. Nie mogliśmy się doprosić pomocy – mówi jedna z lokatorek. Co w tej sprawie zrobi Zarząd Budynków Komunalnych? Zobacz film.